Det ser ut som Mike Ashleys tid som eier av Newcastle United endelig går mot slutten. Tidspunktet kunne knapt vært bedre… 

Et konsortium bestående av søkkrike karakterer fra Midtøsten – ledet av Amanda Staveley – har angivelig fått et bud i størrelsesorden £300 millioner akseptert. Det vil eventuelt sette punktum for Ashleys regjeringsperiode på St James’ Park – hvis 13 år på ingen måte har vært en suksesshistorie. Newcastle har rykket ned to ganger, og har kun endt på øvre halvdel av Premier League-tabellen ved tre anledninger siden Ashley kjøpte the Magpies. 

Det å kjøpe en fotballklubb midt under en verdensomspennende pandemi – uten å vite når neste fotballkamp avvikles – fortoner seg underlig. Det kan vel og merke være veldig fornuftig. 

Spill på sommerens overgangsmarked med NordicBet her!

Fotballverden har vært paralysert av krisen som herjer, og Newcastle kan dra fordel av dét. Klubben har allerede blitt koblet til den arbeidsledige Mauricio Pochettino. Selv med full klubbkasse vil det normalt ha vært usannsynlig at Newcastle kunne tiltrekke seg en trener av hans kaliber. Vi snakker tross alt om en manager som har blitt nevnt i samme åndedrag som Manchester United, Paris Saint-Germain og Real Madrid. Nå virker det snarere som om Europas giganter heller holder på de trenerne de har. Dermed har Newcastles sjanser økt betraktelig. 

Det samme kan sies om spillere. Med inntektssvikt for klubbene, vil overgangsbudsjettene være barbert til beinet. Selv i de største klubbene er det trange kår nå. Mindre klubber vil på sin side være tvunget til å selge sine beste for reduserte priser, for å holde båten flytende. 

Spill på sommerens overgangsmarked med NordicBet her!

Ryktene vil ha det til at Newcastles nye eiere akter å investere £200 millioner. Summen skal benyttes til oppgradering av treningsfasilitetene og nytt spillermateriell. En slik finansiell vitamininnsprøyting kan meget vel sørge for at Newcastle har mer penger mellom hendene enn noen andre klubber. 

Ikke slik å forstå at Newcastle plutselig befinner seg i en posisjon hvor de kan plukke verdens beste spillere. Utviklingen må gå gradvis. Men, den nåværende situasjonen kan sende Newcastle store steg i riktig retning. 

Klubber vil ikke bare måtte akseptere å selge spillere til Newcastle. De vil også være ivrige. I det rådende klimaet vil de fleste klubber være nødt til å selge før de kan kjøpe – eventuelt, selge for å betale regningene som forfaller. Nyrike Magpies vil være manges velsignelse denne sommeren.

Spill på sommerens overgangsmarked med NordicBet her!