Den norske landslagskapteinen Stefan Johansen var en nøkkelspiller i Fulhams opprykkssesong i 2018. Nordmannen var på ingen måte sentral i Premier League…
Johansen fikk med seg 12 kamper for the Cottagers i Premier League. Men, da Slavisa Jokanovic fikk støvelen, og Claudio Ranieri kom inn dørene, var midtbanespilleren plutselig tilbake i the Championship. På utlån til West Bromwich. Etter å ha gått glipp av mye fotball, tok det tid før nordlendingen spilte seg i form i WBA-trøya. Låneoppholdet endte med syv kamper for Hawthorns-klubben.
Eliteserie-oddsen til himmels! NordicBet gir deg oddsboost!
Siden West Bromwich tapte i playoff-semifinalen, og Fulham ble degradert fra Premier League, er Johnsen tilbake hvor han startet. Fulham valgte å forlenge kontrakten med ytterligere en sesong så sent som i mai, og nordmannen er åpenbart populær blant Cottagers-fansen. Det betyr en ny sesong med opprykksjakt.
Ranieri fikk sparken før Fulham var bekreftet degradert, og erstattet av Scott Parker. Den forhenværende landslagsspilleren var fremdeles spiller i klubben da Johansen ankom fra Celtic tilbake i 2016/2017. De spilte i tospann da klubben svingte seg til playoff-spill samme år.
Johansens debutsesong var også nordmannens beste med henblikk på scoringer, med 11 fulltreffere på 36 seriekamper. Parker har garantert Johansens prestasjoner friskt i minnet, og det vil overraske om ikke midtbanespilleren er en viktig brikke i laget kommende sesong.
Eliteserie-oddsen til himmels! NordicBet gir deg oddsboost!
Fulham gjorde en stor feil da de sikret opprykk til Premier League. Klubben valgte å hente inn en rekke stjerner, uten tanke på hvordan det ville virke inn på harmonien i laget. Johansen var også et offer for denne politikken, men også andre navn. Ikke minst Ryan Sessegnon – tenåringssensasjonen som noterte seg for 15 mål i Fulhams opprykkssesong. Snarere enn å la stjerneskuddet få utvikle seg videre, hanket Fulham inn Andre Schürrle på lån.
Sessegnon ligger an til å bli solgt denne sommeren, og flere andre spillere slår trolig følge ut døra. Det bør gi Parker midler til å gjenreise laget, med en ryggrad av spillere som allerede har bevist at de kan lykkes i Championship.
En av nøkkelspillerne er Johansen. Etter en sesong preget av uro og usikkerhet, er den norske landslagskapteinen endelig tilbake hvor han hører hjemme. Og det er godt nytt for Lars Lagerbäck og Norge også.