Manchester City manager Pep Guardiola
Manchester City manager Pep Guardiola. Foto: TT.

Manchester City kan kutte Liverpools ligaledelse til fem poeng med seier over Newcastle 2. juledag…

City ligger for øyeblikket som nummer åtte i Premier League, men har én kamp mindre spilt enn de flere Premier League-klubbene over på tabellen. Det inkluderer serieleder Liverpool. Siden rødtrøyene ikke skal i aksjon før 27. desember, har Manchester City mulighet til å avansere på tabellen, samt legge press på de regjerende seriemesterne. 

Det er en rekke klubber i en radius på fem-seks poeng fre Liverpool. City er kanskje det eneste laget som kan levere jevnt gode resultater til å tette luka, selv om også de lyseblå har vært alt annet enn stadigheten selv denne sesongen. 

Selv om Pep Guardiola & Co er ubeseiret på ni kamper (6-3-0), har laget trøblet med å finne nettmaskene fra tid til annen. Ikke minst avga City viktige poeng i 1-1-kampen mot West Bromwich forrige uke. Laget gleder seg selvsagt over 4-1 mot Arsenal tirsdag, hvor Manchester City nok en gang svingte seg til semifinalene i Ligacupen. 

Newcastle var i likhet med City i aksjon i Ligacupen tirsdag, uten at de har grunn til å glede seg. The Magpies tapte nemlig 0-1 for Championship-laget Brentford, og rotet dermed bort en sjelden mulighet til cuptriumf. 

Det var Newcastles tredje strake kamp uten seier – hvis lag ble holdt til 1-1 av Fulham, mens de tapte 2-5 for Leeds forrige uke. 

Selv om Newcastle innehar en trygg 12. plass, står Steve Bruce & Co overfor en rekke vanskelige kamper den nærmeste tiden. Liverpool og Leicester venter etter oppgjøret mot Manchester City. 

Vertene Manchester City er priset til 1.12 i odds for seier. Uavgjort og Newcastle omsettes til 9.50 og 30.00 henholdsvis. 

Mens Manchester City selvsagt er favoritter, er oddsen altfor dårlig. Etihad-klubben holder slett ikke samme standard som de foregående sesongene. Det er likeledes vrient å finne verdi i å satse på scoringer, siden Guardiolas menn ofte har slitt med å finne motstanderens mål. 

Det beste alternativet er muligens å sats på at City vinner uten å slippe inn mål til 1.70 i odds – et spill som har kastet av seg i tre av klubbens fem ferskeste Premier League-kamper. 

Sergio Agüero er favoritten i markedet for målscorere med 1.68, foran Gabriel Jesus (1.94) og Raheem Sterling (2.20). For Newcastle er Callum Wilson den heteste kandidaten til 5.60

Beste Spill: Sats på at Manchester City vinner uten baklengs til 1.70 i odds